top of page

 

     Цікаві факти про те, як святкують осіннє свято Суккот в Ізраїлі

1. У кожного єврейського свята зазвичай є кілька назв, і Суккот в цьому плані не є винятком: його називають і "святом збору врожаю", і "часом веселощів". Але все ж найбільш поширена назва "свято Кущів", або висловлюючись більш сучасною мовою "свято куренів" (курінь на івриті - це сукка), котре видає і основну заповідь свята - заповідь сидіння в курені. Виконання цієї заповіді (а в курені потрібно не тільки сидіти, але ще і їсти, пити і навіть спати) покликане нагадувати нам про вихід євреїв з Єгипту, адже на шляху з єгипетського рабства в свою країну євреї жили саме в подібних наметах-куренях.

2. В останні роки справжня конкуренція розгорнулася навколо питання, який із святкових куренів може вважатися найбільшим в Ізраїлі, та й в усьому світі. Першими в бій вступили Вижницькі хасиди. Ще на початку 2000-х році вони стали щорічно будувати в Бней-Браці спорудження колосальних розмірів, в яке щовечора набивалося не менше 5000 чоловік. Більш того, ці тисячі не тільки спокійно сиділи на спеціальних 15-рівневий трибунах, а й на певному етапі починали стрибати в такт музиці, а потім і зовсім пускалися в танок.

3. У 2010 році у Вижницькому курені примудрилися додати ще 800 місць, а також обладнати спеціальний комплекс для ВІП-гостей: філантропів, політиків та інших знаменитостей. Щоб ніхто не страждав від спраги, перед святкуванням закуповується 15000 пляшок з прохолодними напоями. 

4. У 2011 році рух Хабад оголосило про запуск найбільшого в Ізраїлі мобільного куреня, який протягом Суккота колесив по Самарії. З тих пір в дні свята десятки автомобілів, кузова або причепи яких обладнані невеликими святковими куренями, снують по всій країні. Мета проста: дістатися у найвіддаленіші й малонаселені куточки Ізраїлю, щоб надати можливість всім охочим виконати заповідь перебування в курені.

5. Рік по тому гігантоманія охопила єрусалимський муніципалітет. На площі біля мерії спорудили курінь площею 1000 квадратних метрів, всі прикраси якого були зроблені з використаних пластикових пляшок. У справу йшло абсолютно все, включаючи навіть кришечки. Промисловому дизайнеру Хадас Іцкович знадобилося для цього ні багато ні мало 24 тисячі півторалітрових пляшок.

6. А ще через рік прийшла черга приватного сектора. Готель "Гранд Корт" обзавівся власним святковим куренем, для спорудження та оснащення якого було потрібно 700 кілограмів пальмових гілок, сотні фанерних плит, півтисячі опорних жердин і 180 ламп. Оскільки постояльці "Гранд Корта" не звикли до тісноти трапезувати в ньому могли одночасно "тільки" 500 осіб. Зрозуміло, піарники готелю поспішили назвати свій курінь найбільшим в країні і пообіцяли зафіксувати цей факт в Книзі рекордів Гіннесса.

7. З іншого боку, є і курені-малюки, що уміщаються на крихітних балконах. Втім, сукку можна встановлювати далеко не на кожному балконі, адже над покрівлею куреня має бути небо, а не козирок будівлі або інші балкони. Тому в релігійних районах ізраїльських міст можна зустріти особливо химерну архітектуру балконів - їх будують драбинкою, так щоб прямо над кожним було відкрите небо.

8. У 2012 році в Кфар-Сабі спорудили перший екологічний курінь. Завдяки встановленим поруч з куренем сонячним панелям, все вечірнє освітлення в ньому забезпечувалося виключно сонячною енергією. Звичайно, при виході з Єгипту таких чудо-куренів не було, але ж ніхто і не має на меті відновити точний зовнішній вигляд тих самих наметів пустелі, головне - це символ, символ того, що при наявності віри у Всевишнього навіть нестійкий курінь надійніше палацу.

9. Війна Судного дня почалася в 1973 році за кілька днів до Суккота і тривала протягом усього свята. Важкі бої не сприяли організованій доставці куренів на бойові позиції, і солдатам доводилося імпровізувати: будувати сукку з підручних матеріалів, намагаючись все ж забезпечити її відповідність усім правилам єврейського закону. Іноді в мобільні курені перетворювалися навіть бронетранспортери.

10. Єврейська традиція наказує приймати в своєму курені ушпізін - гостей земних і небесних. І якщо з гостями небесними все ясно - Авраам, Іцхак, Яаков, Йосеф, Моше, Аарон і Давид відвідують нас в духовному сенсі, то звичайні гості люблять приходити всією родиною, з численними дітьми і родичами. Так Суккот перетворився ще й на свято походів в гості.

11. Цю тему вдало обіграли у фільмі "Ушпізін", що вийшов на екрани десять років тому. Головний герой, колишній злочинець, змушений приймати в своєму курені двох товаришів з "минулого" життя, і не дивлячись на всі страждання вигнати їх він не  має права. За чудове виконання цієї ролі актор і співак Шулі Ранд був удостоєний ізраїльського Оскара.

12. До свята єврей повинен обзавестися не тільки куренем, а й чотирма видами рослин, які уособлюють різні частини єврейської громади. Цитрусовий плід етрог, пальмове листя, гілочки мирта і вербові гілки можна роздобути, де завгодно, але зазвичай їх купують на спеціальних "Ринках чотирьох видів", які з'являються перед Суккот у всіх ізраїльських містах. Найбарвистіший з таких ринків знаходиться в єрусалимському ортодоксальному районі Меа Шеарім. Крім ізраїльтян тут багато туристів, які приходять подивитися на барвисте і незрозуміле видовище.

13. Найбільш ретельно покупці вибирають відповідний етрог, багато хто навіть розглядає плоди через лупу, щоб упевнитися в абсолютній чистоті шкірки і відсутності плям і пошкоджень. Ідеальний етрог може коштує сотні, а то й тисячі шекелів. Крім того в різних єврейських громадах сформувалися різні традиції: євреї з Ємену зберігають вірність єменського сорту етрога (він особливо великий), вихідці з Марокко воліють марокканські етрогі, а прихильники Хабада - етрогі з Калабрії. Доходить до того, що ізраїльській митниці доводиться запобігати спробам контрабандного ввезення цих плодів, тому перед святом пасажирів, що прибувають з Марокко та Італії, перевіряють уважніше звичайного.

14. Плантації етрога займають в Ізраїлі приблизно 1000 дунамів. Святковий попит щорічно складає близько мільйона плодів, ще триста тисяч поставляється в єврейські громади за кордон. Ну а все, що не зібрано з дерев і не продано перед Суккот, не має більше ніякої цінності, адже етрог незважаючи на зовнішню красу і чарівний запах не споживається в їжу. Тому івритським аналогом російської приказки "як торішній сніг" є вираз "етроги після Суккота", яке прийшло, між іншим, з їдишу.

15. Втім, не виключено, що про цей вираз доведеться забути. Справа в тому, що власник плантації етрог в селищі Кфар Хабад став запрошувати всіх бажаючих відвідати його ділянку (після свята, зрозуміло!) і набрати скільки завгодно плодів. З'ясувалося, що з них виходить прекрасне варення.

16. Хоча єврейський погляд на світ дотримується верховенства внутрішнього змісту над зовнішньою оболонкою, виконання будь-якої заповіді повинно бути красивим. Тому і сукку прийнято прикрашати. Кожен робить це по-своєму: хтось обмежується гірляндами, а хтось майструє внутрішній інтер'єр з бамбука. У наш час не можна обійтися без змагального духу - щороку проводяться міські, а часом і загальноізраільскі конкурси, щоб виявити найкрасивіший курінь. У минулому році найкрасивішим куренем Ашдода був визнаний курінь сім'ї Турджеман - він весь був драпіровані найяскравішими тканинами, спеціально привезеними з Марокко.

17. За барвистістю  сукки Турджеманов можуть змагатися тільки курені самарійцев. На відміну від євреїв вони споруджують їх всередині будинків, тому у них немає стін, зате дах куренів викладають безперервними рядами різнокольорових фруктів (апельсинів, яблук, гранатів). Що похвально, після свята все фрукти жертвують нужденним.

18. У зв'язку з цим, варто зауважити, що Суккот недарма вважається ще й святом збору врожаю. Так уже влаштовані "біологічний годинник" Землі Ізраїлю, що саме в цей час завершується збір її основних плодів. Особливо це помітно в ізраїльських кибуцах, які як і раніше живуть сільським господарством. Так, в південному кібуці Яхель в Суккот традиційно відзначають завершення збору фініків. Відбувається це, звичайно, в святковому курені, вкритому гілками фінікових пальм.

19. В останні роки сформувалися нові ізраїльські традиції Суккота. Однією з них став Єрусалимський парад. Святкова хода на підтримку ізраїльської столиці проводиться з 1955 року і складається з двох основних частин. Перша - спортивно-похідна - полягає в прогулянці з околиць Єрусалима в міський центр. Друга - святково-розважальна -  парадна хода десятків тисяч учасників по основних магістралях столиці. Свої колони на парад направляють найрізноманітніші рухи та організації, але найбільш колоритні гості з-за кордону. Висловити свою солідарність з Ізраїлем приїжджають делегації християн з різних країн світу, від Японії і Кореї до Бразилії і Африки, і вже вони-то і надають справжній карнавальний дух всьому дійству.

20. Тривалість свята перетворила його в "Свято фестивалів". Десятки, а то й сотні фестивальних заходів змушують ламати голову над питанням, як відвідати максимальну кількість подій. Ось лише кілька прикладів того, що чекає ізраїльтян і гостей Ізраїлю в Суккот в нинішньому році: міжнародний кінофестиваль в Хайфі, музичний фестиваль в Рішон ле-Ціон, фестиваль майстрів в Біньяміні, фестиваль вокальної музики в Абу Гоше, фестиваль "Тамар" на Мертвому морі , фестиваль альтернативного театру в Акко, велопробіг Тель-Авіву, фестиваль дитячого театру "Велика магія", фестивалі винного врожаю і навіть фестиваль повітряних куль ...

bottom of page