МУЗЕЙ «СІМ'Ї та ГОЛОКОСТУ»
Основу творення становить любов -
до рідного краю, рідної культури, до рідної мови.
Д.Ліхачов
Культура як колективна пам'ять відрізняє людину від інших живих істот. Музей - універсальне сховище колективної пам'яті. Музей реалізує процеси соціалізації і інкультурації, тобто передачі молодим людям культурних зразків, цінностей і норм.
Патріотичне виховання підростаючого покоління є одним із пріоритетних напрямків політики держави. Ідеї патріотизму, особливо в їхньому вищому прояві – готовності до захисту Вітчизни, за всіх часів посідали одне із провідних місць у формуванні підростаючого покоління. Важливість патріотичного виховання обумовлена падінням в останні роки рівня духовної культури суспільства й підростаючого покоління, зниженням інтересу до історії, поглибленням протиріч між старшим і молодим поколіннями.
Виховання патріотизму – це виховання любові до Батьківщини, відданості їй, гордості за її минуле й сьогодення. Але це неможливо без створення системи з формування інтересу до історії своєї країни, свого народу й не просто інтересу, а пізнавальної діяльності. Центром реалізації такої системи стає шкільний музей.
Шкільний музей покликаний сприяти формуванню в учнів громадянсько-патріотичних якостей, розширенню кругозору й вихованню пізнавальних інтересів і здібностей, оволодінню практичними навичками пошукової й дослідницької діяльності, служити цілями вдосконалювання освітнього процесу засобами додаткової освіти.
Відомий історик і філософ І. Бауер точно сформулював завдання засвоєння знань про Голокост. Це необхідно, щоб ми і наші діти ніколи не стали жертвами, ніколи не стали катами, ніколи не стали байдужими спостерігачами чужої трагедії.
Історію національної Катастрофи не можна вивчати відчужено. Дуже міцно зв'язана кожна єврейська сім'я з війною і страшними її випробуваннями, а трагедія Голокосту, віддаляючись у часі, поступово починає сприйматися на рівні генної пам'яті єврейського народу. Зберігати гени ненависті до насильства, співчуття до слабких, пам'яті про тих, що пішли, треба свідомо, дбайливо культивуючи їх в кожному подальшому поколінні. Розповідати про Голокост треба не «взагалі», а «зокрема», протягнувши ниточки трагічних історій прабабусь і прадідів, дідів, бабусь, мам і тат до сердець хлопців і дівчат сьогоднішнього дня. Діти самі повинні записати ці історії, відкопати родинні легенди, листи, що збереглися, фотографії, документи, пережити кожне таке свідоцтво, відчути чужий біль, випробувати беззахисність перед жахом Голокосту, навіть злякатися, навіть перестраждати... Лише так можна викликати відчуття причетності і закріпити його на рівні генів.
Музей «Сім’ї та Голокосту» створено за ініціативи директора НВК №299 Гільгура Харитона Михайловича. Вчителі, учні, батьки доклали багато зусиль, щоб наш музей став осередком вивчення та збереження історичного минулого нашого народу, трагедії Бабиного Яру, вивчення героїзму єврейського народу у роки Другої Світової війни, подвигу українського народу та народів Західної Європи у рятуванні євреїв під час Голокосту.
Керує музеєм вчитель української мови та літератури Беренсон Сусанна Аркадіївна.
Основна мета діяльності музею:
- виховувати людину, небайдужу до минулого й сьогодення своєї Батьківщини й свого народу;
- соціалізація і виховання громадянина, творчої особистості засобами музейної педагогіки з використанням інформаційних технологій;
- створення освітнього середовища, що сприяє підвищенню якості освіти в результаті становлення системи науково-практичної освіти в області моделювання, дизайну, що включає дослідну, проектну та науково-технічну творчість учнів.
Завдання:
- формування шанобливого ставлення до трагічного й героїчного минулого свого народу, до мужності й героїзму людей різних країн і національностей під час Другої світової війни;
- проведення як на базі музею, так і поза музею урочистих акцій, присвячених Дню Захисника України, Дню Перемоги, Дня пам'яті жертв Катастрофи (27 січня), Дня Катастрофи й героїзму європейського єврейства (27 квітня), до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру (29 вересня), тематичних уроків та екскурсій з використанням експонатів музею;
- здійснення виховної й освітньої діяльності музейними засобами;
- розвиток соціальної активності учнів, їхньої творчої ініціативи;
- організація науково-дослідницької, проектної-пошукової роботи з метою збереження історичної пам'яті;
- прищеплювання загальнолюдських, моральних і духовних цінностей;
- виховання музейної культури, навчання музейної мови, музейної термінології;
- розвиток дитячого самоврядування;
- проведення культурно-просвітницької роботи серед учнів і батьків;
- участь у науково-дослідній діяльності;
- співробітництво з організаціями, що здійснюють громадянсько-патріотичне виховання.
Основні напрямки діяльності музею:
- науково-дослідні;
- освітньо-виховні;
- військово-патріотичні;
- екскурсійно-просвітницькі;
- організаційно-технічне забезпечення (поповнення фонду);
- методично консультативні;
- науково-технічна творчість.
Основні методи роботи:
- зустрічі з ветеранами Другої Світової війни, Праведниками Бабиного Яру, врятованими з Бабиного Яру;
- екскурсійна діяльність;
- підготовка екскурсоводів;
- шефство над ветеранами війни й праці;
- круглі столи;
- оформлення тематичних виставок, проведення загальношкільних свят, присвячених пам'ятним датам.
Девіз нашого музею: «Збережеться пам'ять - збережеться народ». Кожна фотографія не просто пам'ять, як фото в альбомі. Це цілий світ, що оживає в розповіді екскурсовода.
Відкриття музею відбулася в грудні 2006 року. Шкільний музей почав свою роботу на громадських засадах. Багато експонатів у дарунок музею передавали батьки учнів, учителі гімназії-інтернату. У 2011 році Музею «Сім’ї та Голокосту» присвоєно звання «Зразковий».
Музей «Сім’ї та Голокосту» при гімназії-інтернаті №299 налічує понад 500 експонатів, об'єднаних 9 тематичними розділами, кожен їх яких представлений діючими експозиціями:
-
Трагедія Бабиного Яру.
-
Діти Бабиного Яру.
-
Праведники Бабиного Яру та Праведники народів світу.
-
Єврейські гетто, концентраційні табори та табори смерті.
-
Героїзм єврейського народу під час Другої Світової війни, євреї – герої Радянського Союзу.
-
«Стіна Плачу».
-
Вшанування пам’яті жертв Голокосту у світі.
-
Історія родин учнів.
-
Екскурсії містами масових розстрілів єврейського народу.
«Виховання і освіта нероздільні. Не можна виховувати, не передаючи знання; будь-яке знання виховує». Л.М Толстой
Навчально-дослідницька діяльність починається з оформлення тематичних розділів і експозицій музею. В рамках даної діяльності ведеться серйозна дослідницька робота. У фондах музею з'являються нові експонати, які потребують глибокого вивчення та опису. З цією метою залучається великий обсяг фактологічного матеріалу, використовуються різноманітні джерела наукової інформації (архівні, наукові документи). На музейних уроках, уроках-екскурсіях активно використовуються креативні методи роботи, які допомагають зацікавити учня, залучити його в дослідницьку діяльність.
«Всяк, хто живе, піде, безсмертний лише той, хто славу добру за життя знайде». Сааді
Одним з видів просвітницької діяльності музею є створення тимчасових та пересувних виставок, на базі яких проводяться заняття як з учнями гімназії-інтернату, так і з вихованцями дитячого садка, батьками.
Метою екскурсійно-просвітницької діяльності є наявність бази для організації пересувної виставки, тематичних лекцій. Так за останні роки було організовано такі виставки-екскурсії: «Валіза Хани», «Красота врятує світ», присвячена Герою України, наймолодшій підпільниці Києва Тетяні Маркус, «Творчість дітей концтабору Терезин», «Давид Олер – той, що вийшов з пекла», «Діти Бабиного Яру» та інші.
Музей проводить конкурси дитячих творчих робіт, з метою залучення уваги учнів гімназії-інтернату до історії і культурі свого народу, активізації творчої діяльності дітей та молоді. За підсумками конкурсів оформляються виставки. На сьогоднішній день культурно - просвітницька діяльність музею стає пріоритетним напрямком в роботі музею і знаходиться в руслі сучасних тенденцій.
Традиційними стали щорічні зустрічі з ветеранами Другої Світової війни, колишніми в'язнями концентраційних таборів та гетто.
Протягом багатьох років МО вчителів суспільно-гуманітарного циклу проводять загальношкільні заходи:
- Конкурс самодіяльних читців і поетів «Наша пам’ять»;
- Конкурс юних екскурсоводів;
- Конкурс творчих робіт (вікторини, Усний журнал, презентація «Моя сім'я»)
Одним з критеріїв діяльності шкільного музею є різноманітність форм масової роботи:
- проведення екскурсій, занять, гуртків, тематичних вечорів, виставок, конкурсів, свят;
- зустрічі з ветеранами Другої Світової війни, діячами науки, культури, мистецтва;
- зв'язок з іншими музеями;
- виховні години;
- організація пересувних виставок.
Робота в цьому напрямку сприяє формуванню дослідницьких навичок учнів, становленню творчої особистості, залученню до духовних і культурних цінностей народу.
Екскурсія – основна форма роботи музею протягом навчального року. Рада музею й керівник музею залучають учнів до цієї роботи й знайомлять школярів з основами екскурсійної діяльності. У ролі екскурсоводів побували ті учні, хто часто відвідує музей, знає розташування експонатів на експозиції й уміє цікаво розповідати, прагне до нових знань не тільки для себе, але й для відвідувачів музею.
Юні екскурсоводи вивчають відповідну літературу, відбирають матеріал, який увійде до тексту екскурсії, пишуть текст. Керівник музею переглядає текст, допомагає продумати логічні переходи в екскурсії. Після підготовки й здачі екскурсії, школярі починають проводити екскурсії для учнів гімназії та батьків.
Рада музею та учні НВК кожного року беруть участь у міжнародному проекті «Шорашим – Коріння» та відвідують місця масових розстрілів євреїв на території України, Білорусії, країн Прибалтики, Польщі. Свої враження у формі творів та фотографії учні надають музею.
Популярною формою роботи музею з учнями є перегляд та обговорення художніх та документальних фільмів. В музеї зібрана фільмотека, яка налічує більше 20 фільмів, серед яких «Піаніст», «Список Шиндлера», «Життя прекрасне», «Назови своё имя», «Бабин Яр» та багато інших.
Гостями нашого музею були Міністр внутрішньої безпеки держави Ізраїль пан Іцхак Ааронович, голова Всесвітньої організації Сохнут, колишній дисидент та «в’язень совісті» пан Натан Щаранський, Міністра закордонних справ держави Ізраїль пана Лібермана, депутатів Кнессету, генеральий директор фонду Ronald S. Lauder Foundation пан Джош Спіннер. Другом нашого музею був Голова фондів «Пам’ять жертв фашизму в Україні», «Пам’ять Бабиного Яру», фонду Шолом-Алейхема Ілля Михайлович Левітас.
Шкільний музей активно співпрацює з Ізраїльським інститутом пам’яті Катастрофи та героїзму Яд Вашем, з Українським центром вивчення історії Голокосту. Директор центру, кандидат історичних наук, Анатолій Подольський відвідав наш музей і провів лекцію про Голокост для учнів НВК.
Постійно проводиться робота з музейним фондом: виявлення, відбір, систематизація, вивчення, зберігання й демонстрація музейних матеріалів з розділів музейної експозиції. У музейному фонді зберігаються: предмети часів Великої Вітчизняної війни, документи й фотографії, оригінали та копії листів і листівок часів Великої Вітчизняної війни, нагородні документи й нагороди, особисті речі рідних наших учнів і співробітників.
Наш музей має назву «Сім’ї та Голокосту», тому найважливішою експозицією нашого музею є . Для створення цієї експозиції використано матеріали з сімейних архівів: фото, документи, листівки та листи з фронту, нагороди, спогади. Під час екскурсії розповідається про історію сімей Хоботових, Вольських-Маргулісів, Копитів, Розенберг-Мельцер, Нікітюків, Арутюнових, Райзбергів, Воскобойникових, Опенгейм, Кабановських, Бороденко-Голуб, Строковських, Плоткіних, Спектор, Проданів, Зільберманів, Беренсон та багатьох інших.
Традиційним є участь учнів НВК в мітингах, присвячених трагедії Бабиного Яру. Учні готовлять літературну композицію, покладають квіти та іграшки до пам'ятнику Дітям, розстріляним у Бабиному Яру, Мінорі, Тетяні Маркус.
Протягом всього часу роботи шкільного музею для відвідувачів відкрита «Книга відгуків про музей», в якій всі бажаючі залишають на пам'ять свої відгуки і поділитися пропозиціями щодо роботи музею.
Більше 10 років тому в життя нашого НВК увійшли музей, музейна педагогіка, музейні проекти. Багато що вже зроблено. Багато що належить зробити. Але найголовніше, роботі цієї ми не бачимо кінця. Участь в пошуковій роботи, зустрічі з цікавими людьми, знайомство з історичними фактами допомагають учням вивчати історію свого народу зсередини, відчути свою належність до багато столітньої історії єврейського народу. Це виховує повагу до пам'яті минулих поколінь, дбайливе ставлення до культурної та історичної спадщини, без чого не можна виховати патріотизм і любов до своєї Вітчизни.
Голокост нам треба пам’ятати,
Адже пам'ять – то є наша совість.
Помилок таких не допускати,
Не писати геноциду повість.
Процвітай і слався, Україно мила!
Кращого життя ти, вірю, гідна,
В об’єднанні й мирі наша сила!
А вона нам зараз так потрібна!
Ласкаво просимо до нашого музею!